Courses for Fall 2017 | |
Period 2A MWF 8:35--10:00 |
Math 135: First Steps into Advanced Math, Joseph Rusinko |
Period 2 MWF 9:05--10:00 |
Math 131: Calculus II, Alden Gassert
(Lab Tuesday, 8:45--10:10) Math 371: Topic: Combinatorics, Jennifer Biermann |
Period 3 MWF 10:10--11:05 |
CPSC 124: Introductory Programming, David Eck
(Lab Thursday, 1:30--2:55) Math 100: Elementary Functions, Joseph Rusinko (Lab Thursday, 1:30--2:55) Math 130: Calculus I, Yan Hao (Lab Thursday, 8:45--10:10) Math 131: Calculus II, Alden Gassert (Lab Tuesday, 10:20--11:45) Math 331: Foundatations of Analysis, Jocelyn Bell |
Period 4 MWF 11:15--12:10 |
CPSC 329: Software Development, Stina Bridgeman
(Lab Tuesday, 11:55--1:20) Math 130: Calculus I, Yan Hao (Lab Thursday, 10:20--11:45) Math 131: Calculus II, Jocelyn Bell (Lab Thursday, 11:55--1:20) Math 353: Mathematical Models, Jonathan Forde |
Period 5 MWF 12:20--1:15 |
CPSC 225: Intermeditate Programming, John Vaughn
(Lab Tuesday, 10:20--11:45) CPSC 424: Computer Graphics, David Eck (Lab Thursday, 11:55--1:20) Math 232: Multivariable Calculus, Jennifer Biermann |
Period 6A MWF 1:25--2:50 |
Math 214: Applied Linear Algebra, Yan Hao |
Period 6 MWF 1:55--2:50 |
CPSC 343: Database Theory and Practice, Stina Bridgeman
Math 130: Calculus I, Jonathan Forde (Lab Tuesday, 11:55--1:20) Math 204: Linear Algebra, Erika King |
Period 7 MWF 3:00--3:55 |
CPSC 220: Computer Architecture, John Vaughn
(Lab Tuesday, 1:30--2:55) Math 130: Calculus I, Jonathan Forde (Lab Tuesday, 1:30--2:55) |
Period 11 TuTh 1:30--2:55 |
Math 115: Foundations of School Math, Paul Kehle |
Tentative Schedule for Spring 2018 | |
Period 1 MWF 8:00--9:55 |
Math 130: Calculus I, Joseph Rusink0
(Lab Tusesday, 8:45--10:10) |
Period 2 MWF 9:05--10:00 |
CPSC 229: Foundations of Computation, David Eck |
Period 3 MWF 10:10--11:05 |
CPSC 225: Intermediate Programming, John Lasseter
(Lab Tuesday, 10:20--11:45) Math 131: Calculus II, Jocelyn Bell (Lab Thursday, 10:20--11:45) |
Period 4 MWF 11:15--12:10 |
CPSC 124: Introductory Programming, Stina Bridgeman
(Lab Thursday, 10:20--11:45) Math 130: Calculus I, Erika King (Lab Thursday, 1:30--2:55) Math 135: First Steps into Advanced Math, Jennifer Biermann Math 436: Topology, Jocelyn Bell |
Period 5 MWF 12:20--1:15 |
CPSC 124: Introductory Programming, Stina Bridgeman
(Lab Thursday, 11:55--1:20) CPSC 327: Data Structures & Algorithms, David Eck Math 130: Calculus I, Erika King (Lab Thursday, 11:55--1:20) |
Period 6A MWF 1:25--2:50 |
CPSC 226: Embedded Computing, John Vaughn
Math 375: Abstract Algebra I, Joseph Rusinko |
Period 6 MWF 1:55--2:50 |
Math 232: Multivariable Calculus, Alden Gassert |
Period 7 MWF 3:00--3:55 |
CPSC 433: Compilers, John Lasseter
Math 130: Calculus I, Alden Gassert (Lab Tuesday, 10:20--11:45) Math 131: Calculus II, Jennifer Biermann (Lab Tuesday, 11:55--1:20) |
Period 8 TuTh 8:45--10:10 |
Math 204: Linear Algebra, Yan Hao |
Period 10 TuTh 11:55--1:20 |
Math 114: Math for Informed Citizenship, Jonathan Forde
Math 237: Differential Equations, Yan Hao |