Schedule of Courses for Fall 2020
Note: some classes are taught fully remotely but will still
have some interaction at scheduled times.
Period 1
MWF
8:40–9:40
CPSC 441: Computer Networking, Chris Fietkiewicz
Math 130: Calculus I, Alden Gassert
      (Lab Tuesday, 8:30–10:00)
Period 2
MWF
9:50–10:50
CPSC 343: Database Theory and Practice, Stina Bridgeman
Math 100: Elementary Functions, Yan Hao
      (Lab Thursday,10:10–11:40)
Math 130: Calculus I, Alden Gassert
      (Lab Tuesday, 10:10–11:40)
Math 204: Linear Algebra, David Eck
Period 3
MWF
11:00–12:00
CPSC 329: Software Development, Stina Bridgeman
      (Lab Tuesday, 10:10–11:40)
Math 130: Calculus I, William Simmons
      (Lab Tuesday, 11:50–1:20)
Math 131: Calculus II, Yan Hao
      (Lab Thursday, 11:50–1:20)
Period 4
MWF
12:10–1:10
CPSC 124: Introductory Programming, Hanqing Hu
      (Lab Thursday, 10:10–11:40)
Math 130: Calculus I, William Simmons
      (Lab Tuesday, 1:30–3:00)
Period 5
MWF
1:20–2:20
CPSC 124: Introductory Programming, Hanqing Hu
      (Lab Thursday, 1:39–3:00)
Math 232: Multivariable Calculus, Jennifer Biermann
Math 331: Foundations of Analysis, David Eck
Period 5A
MW
1:20–2:50
Math 114: Mathemathics for Informed Citizenship, Jon Forde
Period 7
TuTh
8:30–10:00
Math 278: Number Theory, Joseph Rusinko
Period 9
TuTh
11:50–1:20
CPSC 220: Computer Architecture, Chris Fietkiewicz
      (Lab Thursday, 1:20–2:50)
Period 11
TuTh
3:10–4:40

Math 350: Probability, Jon Forde



Tentative Schedule of Courses for Spring 2021
Period 1
MWF
8:40–9:40
CPSC 371: Advanced Topics in Computer Science, Chris Fietkiewicz
Math 130: Calculus I, Alden Gassert
      (Lab Tuesday, 10:10–11:40)
Period 2
MWF
9:50–10:50
CPSC 124: Introductory Programming, David Eck
      (Lab Tuesday, 11:50–1:20)
Math 130: Calculus I, Jocelyn Vell
      (Lab Tuesday, 11:50–1:20)
Math 131: Calculus II, Jennifer Biermann
      (Lab Thursday, 11:50–1:20)
Period 3
MWF
11:00–12:00
CPSC 225: Intermediate Programming, Hanqing Hu
      (Lab Thursday, 1:30–3:00)
Math 131: Calculus II, Jennifer Biermann
      (Lab Thursday, 1:30–3:00)
Period 4
MWF
12:10–1:10
CPSC 229: Foundations of Computation, David Eck
Math 237: Differential Equations, Thomas Gassert
Period 5
MWF
1:20–2:20
CPSC 327: Data Structures and Algorithms, Hanqing Hu
Math 375: Abstract Algebra, Jennifer Biermann
Period 6
MWf
3:00–4:30
Math 471: Mathematics Capstone, Jon Forde
Period 8
TuTh
10:10–11:40
CPSC 441: Artificial Intelligence, Chris Fietkiewicz
Math 204: Linear Algebra, Yan Hao
Period 10
TuTh
1:30–3:00
Math 351: Mathematical Statistics, Yan Hao
Period 11
TuTh
3:10–4:40
Math 114: Mathemathics for Informed Citizenship, Jon Forde